North Brothers / Westland 5K Fun Run

image Home   imageNorth Brothers Ford   image Schedule Service    image Rewards Program image Contact Us       

North Brothers Ford/City of Westland 5K Run/Walk

Age Group Results

May 19, 2012


Race Timing Services

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lee Shaw                                                932   37        1          18:15      5:53/M

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sally Snider                                            899   46       14          24:24      7:52/M

Male 9 & Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Kolling                                             849    0       49          33:30     10:48/M
       2    Noah Varton                                             910    7       94          56:34     18:15/M

Female 9 & Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Varton                                        911    8       95          56:36     18:15/M

Male 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Pelic                                           884   12       39          30:56      9:59/M

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melany Santiago-Mendez                                  937   13       70          46:18     14:56/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Codd                                        818   16        2          20:07      6:29/M
       2    Coty Diaz                                               826   15        5          20:58      6:46/M
       3    Ramiro Rivera                                           930   16        6          22:18      7:12/M
       4    Arthur Carswell                                         815   17       22          27:31      8:53/M
       5    Jordan Diaz                                             827   17       23          27:46      8:57/M
       6    Joe Wegiel                                              942   15       61          39:57     12:53/M
       7    Devon Sisk                                              948   15       66          41:19     13:20/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Haley North                                             876   15       28          28:48      9:17/M
       2    Lauren Baker                                            804   19       40          30:58      9:59/M
       3    Briana Martin                                           863   18       56          35:33     11:28/M
       4    Brittany Bonicci                                        811   18       63          40:03     12:55/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brad Litwin                                             927   29        3          20:19      6:33/M
       2    Abraham Mendez                                          935   21        4          20:48      6:43/M
       3    Brandon Saleh                                           897   26        7          22:41      7:19/M
       4    Brandon Bise                                            808   25       16          25:23      8:11/M
       5    Zachary Rogers                                          893   21      105          58:01     18:43/M
       6    Joshua Rogers                                           891   23      108          58:09     18:45/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Martin                                           862   21       17          25:24      8:12/M
       2    Sarah Latham                                            923   29       41          31:08     10:03/M
       3    Audra Jantz                                             845   23       42          31:11     10:04/M
       4    Allyson Wludyka                                         941   23       82          51:46     16:42/M
       5    Jamie Struna                                            905   29       84          52:16     16:52/M
       6    Traci Hoffman                                           840   29       85          52:17     16:52/M
       7    Liz Stecker                                             902   24       99          57:41     18:36/M
       8    Ashley Duff                                             829   23      102          57:53     18:40/M
       9    Heather Gonzalez                                        834   29      103          57:54     18:41/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nick Green                                              836   30        8          23:06      7:27/M
       2    John Roberts                                            926   30       18          25:45      8:18/M
       3    Brian Latham                                            852   33       30          28:57      9:20/M
       4    Robert Yoder                                            921   32       52          33:47     10:54/M
       5    Tom North                                               875   35       57          35:59     11:36/M
       6    Shane Sisk                                              947   34       65          41:04     13:15/M
       7    Nathan Quenby                                           889   35       89          52:30     16:56/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Olenchak                                          877   32       20          26:33      8:34/M
       2    Brandi Smith                                            939   38       35          30:16      9:46/M
       3    Jennifer Gavala                                         833   37       36          30:30      9:50/M
       4    Alissa Varton                                           907   39       37          30:37      9:53/M
       5    Samantha Mackenzie                                      858   30       46          32:25     10:27/M
       6    Pam Blevins                                             809   39       50          33:41     10:52/M
       7    Stacey Yoder                                            922   32       51          33:45     10:53/M
       8    Jennifer Charon                                         816   36       72          49:07     15:51/M
       9    Nicole Quenby                                           890   32       88          52:26     16:55/M
      10    Kathleen Lyons                                          943   35       92          55:56     18:03/M
      11    Missy Varton                                            909   39       96          57:07     18:25/M
      12    Shannon Hudson                                          843   35       98          57:36     18:35/M
      13    Autumn Boehm                                            810   33      104          57:57     18:42/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aurelio Santiago                                        936   40       11          24:11      7:48/M
       2    John Evans                                              931   41       12          24:13      7:49/M
       3    John Adams                                              934   47       15          25:10      8:07/M
       4    Sarveshkumar Bak                                        802   43       19          26:24      8:31/M
       5    Dean Varton                                             908   41       27          28:25      9:10/M
       6    James Johnston                                          847   45       33          29:31      9:31/M
       7    Shawn Hill                                              929   46       54          33:52     10:55/M
       8    Rick Burczyk                                            813   48      101          57:42     18:37/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Annette Steffke                                         903   43       32          29:20      9:28/M
       2    Nancy Anchor                                            801   48       34          29:43      9:35/M
       3    Jennifer Gurney                                         838   43       38          30:55      9:58/M
       4    Theresa Martin                                          864   42       43          31:24     10:08/M
       5    Kim Hill                                                928   44       53          33:49     10:55/M
       6    Kelly Pelic                                             885   46       55          35:28     11:26/M
       7    Shirlina Coleman                                        925   40       67          42:45     13:47/M
       8    Diane Baker                                             803   49       80          50:48     16:23/M
       9    Tamie Gould                                             835   41       91          53:12     17:10/M
      10    Carol Duff                                              830   49       97          57:36     18:35/M
      11    Lisa Burczyk                                            812   46      100          57:41     18:36/M
      12    Darla Bledsoe                                           945   48      109          58:11     18:46/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Oneill                                             881   53        9          23:10      7:28/M
       2    Russell Keyes                                           848   54       10          23:15      7:30/M
       3    Al Mozug                                                873   59       13          24:15      7:49/M
       4    Dennis LeMaitre                                         854   54       21          27:30      8:52/M
       5    Reynold Mirabitur                                       924   51       29          28:49      9:18/M
       6    Chris Bentley                                           806   52       31          29:09      9:24/M
       7    Tim Hordeski                                            841   50       47          32:35     10:31/M
       8    Robert Codd                                             819   55       75          49:36     16:00/M
       9    Matthew Rogers                                          892   50      111          58:19     18:49/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dana DeBenham                                           823   51       25          28:15      9:07/M
       2    Christiane Oneill                                       880   51       26          28:16      9:07/M
       3    Tammie Liptak                                           856   50       45          32:23     10:27/M
       4    Janenne Howell                                          842   51       48          33:10     10:42/M
       5    Nancy Paton                                             882   59       59          38:56     12:34/M
       6    Brenda Murphy                                           874   56       62          40:03     12:55/M
       7    Kathy Charon                                            817   58       73          49:07     15:51/M
       8    Sarah Waldman                                           914   58       76          50:14     16:12/M
       9    Rhonda Presson                                          887   54       78          50:41     16:21/M
      10    Sandra Saleh                                            896   51       81          50:49     16:24/M
      11    Mary Wludyka                                            940   50       83          52:00     16:46/M
      12    Doreen Rogers                                           894   50      106          58:06     18:45/M
      13    Deanna Wells                                            915   58      107          58:09     18:45/M
      14    Deborah Wells                                           916   59      110          58:18     18:48/M

Male 60 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerry Mittman                                           872   67       24          27:48      8:58/M
       2    Dan Varton                                              912   72       58          36:55     11:55/M
       3    George Douglas                                          828   74       60          38:56     12:34/M
       4    Nelson Spiegel                                          900   68       64          40:18     13:00/M
       5    Ken Collinson                                           820   71       68          43:10     13:55/M
       6    Glenn Waldman                                           913   62       69          44:07     14:14/M
       7    Hilory Earley                                           933   61       71          48:23     15:36/M
       8    Gerald Tomasik                                          906   77       74          49:10     15:52/M
       9    Bob Price                                               888   65       77          50:21     16:15/M

Female 60 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Scorof                                            898   65       44          32:07     10:22/M
       2    Mary Carden                                             814   60       79          50:42     16:21/M
       3    Carol Rosenblum                                         895   65       86          52:17     16:52/M
       4    Dorothy Babbage                                         938   65       87          52:26     16:55/M
       5    Jennifer Jacobs                                         844   90       90          53:12     17:10/M
       6    Valerie Ayotte                                          944   61       93          55:57     18:03/M

North Brothers Automotive Services, Inc. 33300 Ford Road Westland, MI 48185. (734) 421 1300 www.northbros.com info@northbros.com